Niższe ceny w sklepach internetowych niż stacjonarnych

Niskie ceny w sklepach internetowych

W XXI wieku w jakim obecnie żyjemy coraz to prężniej rozwijają się wszelakie sklepy internetowe które oferują spory asortyment w bardzo konkurencyjnych cenach. Większość z nas, z wychowania wie że jeżeli coś jest za tanie to musi być jakiś haczyk. Czy tak jest i w tym przypadku?

Przeglądając nie raz strony popularnych lub też mniej znanych e-sklepów widzimy spore różnice w cenach w porównaniu do sklepów stacjonarnych. Nasuwają się wtedy obawy, że może to sprzęt uszkodzony, albo po naprawie, bądź wybrakowany i wiele wiele innych. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym iż w internecie kupujemy artykuły gorsze jakościowo czy też uszkodzone a spostrzeżenia nasuwają się same.

Dostrzeżmy różnice oraz wydatki sklepów stacjonarnych kontra internetowe:

Stacjonarne:
-ekspozycja towaru – dbanie o jego dobry wygląd wizualny, montowanie co rusz nowych stanowisk
-powierzchnia magazynowa – każdy z takich sklepów musi mieć spore zaplecze żeby pomieścić cały towar
-pracownicy – musi być ich sporo, ażeby każdy klient mógł do nich podejść, dopytać się, uzyskać fachowe doradztwo

Jeżeli chodzi o sklepy internetowe tutaj sprawa jest dużo prostsza. Nie prowadzą one zbyt często ekspozycji, nie mają nawet typowych sal sprzedażowych. Wszystko jest przechowywane w jednym centralnym magazynie, zapakowane w fabryczne opakowania. Główne ich koszty to obsługa strony internetowej, przewoźnicy ( kurierzy), różne działy np Infolinia lub opiekunowie produktów z którymi można korespondować drogą elektroniczną. Sklepy internetowe nie generują tak dużych kosztów i mogą pozwolić sobie na niższą marże stanowiąc sporą konkurencję dla sklepów stacjonarnych które muszą “wyjść na swoje “

Jednak czy to znaczy że sprzedaż bezpośrednia mogłaby nie istnieć? Czy też ma szansę zniknąć z rynku? Nie uważamy żeby tak miało być. Wszystko tak na prawdę zależy od mentalności ludzi. Jedni cenią sobie wygodę, niskie koszty, transport pod same drzwi bez zbędnych formalności. Inni zaś wolą na żywo skonsultować się z kimś na temat planowanego zakupy, zobaczyć sprzęt lub ubranie na żywo, przetestować lub przymierzyć nawet mimo iż koszt jest większy to zapewnia im to poczucie lepszego i pewniejszego zakupu.

Zatem niska cena nie zawsze musi równać się z niską jakością i czasem można trafić coś w naprawdę dobrej okazji.