Jak przygotować plakat reklamowy do druku

Umieszczone na |

Plakaty to stosunkowo łatwy rodzaj materiałów reklamowych który przygotowujemy do druku. Wynika to przede wszystkim z tego że plakat jest zazwyczaj jednostronny. Bez względu czy jest to format A1, A0 czy nawet B0, w 99,9% przypadkach drukowany jest w kolorach CMYK 4+0 czyli po prostu jednostronnie i projekt musi być wysłany również w takiej postaci.  https://www.drukomat.pl/plakat-jednostronny Nie zmienia to jednak faktu, że przygotowanie takiego plakatu do druku również wymaga wiedzy gdyż wysłanie nieodpowiednio przygotowanych materiałów do druku, może skończyć się złym przycięciem lub nieodpowiednimi kolorami.

Plakat do druku przygotować można w wielu programach graficznych takich jak InDesign, Adobe Photoshop, Illustrator czy Corel Draw. W każdym z tych programów musimy przede wszystkim wskazać rozmiar jaki będziemy wysyłać do druku, ten z kolei uzależniony jest od tego jaki format ostatecznie chcemy mieć wydrukowany. Pamiętajmy aby do każdego rozmiaru dodać po 2mm spadów z każdej strony gdyż nóż który będzie kroił plakaty, zabierze nam od 2 do 4mm z każdej ulotki i zostanie ona właśnie o tyle obcięta. Jeżeli chodzi o teksty muszą one być również oddzielone od właściwego marginesu gdyż bywa iż prasa drukarska najedzie na kropkę w zdaniu lub ostatnią jego literę co nie zwiastuje nic dobrego.

Wszystkie teksty oraz grafiki muszą być przed oddaniem do druku dokładnie sprawdzone, gdyż po wydruku plakatu w dużym nakładzie nie ma już możliwości go skorygowania i odzyskania straconych pieniędzy. Sprawdź błędy ortograficzne jak i błędy stylistyczne gdyż nic bardziej nie zniechęci czytającego plakat jak błędy językowe. Jeżeli jest to plakat informujący o wydarzeniu to sprawdź również miejsca i daty. Do tworzenia projektu wykorzystuj tylko dobrej jakości zdjęcia o dużym formacie gdyż po wydruku będzie na nich widać piksele co będzie wyglądało na bardzo nieprofesjonalną robotę.

Jeżeli chodzi o grafikę to musi ona być zapisana zawsze w CMYK gdyż są to kolory używane właśnie przez drukarki offsetowe a to te drukują nasze plakaty w dużych nakładach. Wszystkie wyżej wymienione programy mają możliwość przekonwertowania pliku do CMYK z RGB, którego na co dzień używa Twój komputer jednak pamiętaj że profile kolorów nie będą wtedy identycznie wyglądały bez odpowiedniego monitora z kalibracją. Najlepiej jest dlatego stworzyć projekt plakatu wykorzystując system plików CMYK. Pamiętaj aby zdjęcia które wykorzystujesz również na bieżąco zmieniać na CMYK gdyż będziesz wtedy widzieć jak ostatecznie będą wyglądały kolory po wydruku.

Wysokiej jakości projekt najlepiej zapisujemy na .pdf lub .tif który wysyłamy do drukarni. W przypadku dużych plików najlepiej jest poradzić się drukarni czy nie mają możliwości wysłania plików przez swój serwer ( FTP lub Web ) gdyż przesyłanie plików przez zwykły email może przysporzyć problemy.

 

 

Zostaw swoją odpowiedź