Kupowanie online – czy i dlaczego warto kupować

Umieszczone na |

Chcesz kupować online, ale masz wątpliwości, bo nigdy tego nie robiłeś lub nie jesteś do końca przekonany do tego sposobu robienia zakupów? Obecnie wiele osób robi zakupy online, a niektórzy z nich wykorzystują tylko taką możliwość i kupują zdecydowaną większość produktów w sieci. Znaleźć w niej można wiele różnego rodzaju sklepów, które działają w nieco inny sposób i oferują różne przedmioty czy usługi. Poniżej przedstawiamy różne typy miejsc w internecie, gdzie można kupować online oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto.

Portale aukcyjne i sprzedażowe — Allegro, Ebay, Amazon

Jednymi z najpopularniejszych miejsc kupowania w internecie są duże platformy sprzedażowe i aukcyjne. Są to marki globalne lub krajowe, rozpoznawalne przez wiele osób i oferujące bardzo duży wybór różnego rodzaju produktów. Platformy takie jak Allegro czy Ebay oferują przedmioty w różnych kategoriach. Są one sprzedawane zarówno przez firmy jak i osoby prywatne, oraz mogą być nowe lub używane. Kupowanie danego przedmiotu odbywa się poprzez opcję “kup teraz” za stałą cenę — tak jak w sklepie lub poprzez licytacje. Największym plusem takich serwisów jest ogromny wybór przedmiotów w różnych kategoriach oraz renoma samego serwisu. Oferują one duży poziom bezpieczeństwa, nie musimy obawiać się o nasze dane, a niektóre serwisy oferują programy ochrony kupujących i zwrot pieniędzy, gdy dany sprzedawca nas oszuka. Na takich portalach możemy kupić zarówno auta, ubrania, książki, elektronikę, jak i również produkty żywnościowe, czy nawet nieruchomości.

Sklepy internetowe marek – Philips, Huawei

Kolejną grupą sklepów w internecie są sklepy danych marek. Będą to internetowe odpowiedniki marek działających w świecie realnym. Sklepy takie prowadzone są przez te firmy i oferują cały asortyment, który możemy spotkać w naziemnych punktach lub taki który jest oferowany jedynie w internecie. Marki w swoich sklepach internetowych sprzedają wszystkie swoje przedmioty np. ciuchy, telefony czy inne produkty. Przedmiot taki kupujemy bezpośrednio od danej marki. Najpopularniejszymi sklepami online prowadzonymi przez realne firmy są sklepy odzieżowe czy te kategorii agd/rtv. Ceny w takich sklepach są przeważnie średniej wysokości. Plusami kupowania w takich miejscach jest fakt, że kupujemy bezpośrednio od danej marki, czyli np. Philips-a czy Huawei, nasze dane są bezpieczne, a cała transakcja przebiegnie szybko i sprawnie.

Sklepy online

W internecie istnieje również bardzo dużo sklepów online prywatnych firm i osób. Oferują one zazwyczaj nowy asortyment w różnych kategoriach. Sklepy takie mogą mieć kilka typów produktów lub specjalizować się w danej branży. Ceny w takich sklepach zazwyczaj są najbardziej atrakcyjne. Sprzedaż polega na wyborze przedmiotu, opłaceniu go oraz dostawie. Warto wybierać sklepy duże i renomowane, które posiadają wiele pozytywnych opinii użytkowników. Przykładem sklepu jest sklep internetowy lampy.pl

Porównywarki cenowe

W internecie oprócz różnego rodzaju sklepów internetowych istnieją porównywarki cenowe. Są to serwisy, które posiadają w sobie spis wielu przedmiotów np. wszystkich modeli telefonów, telewizorów czy suszarek. Jeśli zależy nam na kupnie danego smartfona czy pralki i zdecydowaliśmy się już na dany model, w porównywarce możemy sprawdzić jaki sklep w sieci oferuje ten konkretny model najtaniej. Porównywarki są darmowe i mogą zawierać nawet kilka milionów produktów z różnicy branż. Obsługa ich jest banalnie prosta. Wystarczy wejść na stronę www porównywarki, wpisać dany model przedmiotu i wybrać go. Na stronie zobaczymy wtedy spis kilkunastu — kilkudziesięciu sklepów, które oferują dany telewizor czy pralkę, posegregowany pod względem ceny — od najtańszego do najdroższego sklepu. Porównywarka dostarczy nam błyskawicznie informacji, gdzie dany towar jest najtańszy i zaoszczędzi nam wielogodzinnego przeglądania sklepów. Przejdź do porównywarki cenowej Ceneo.pl

Serwisy ogłoszeniowe

Transakcji w internecie możemy również dobijać, umawiając się z kimś na sprzedaż danej rzeczy na portalu ogłoszeniowym. W sieci istnieje bardzo dużo różnego rodzaju serwisów. Są one podzielone na konkretne lokalizacje i grupy tematyczne. Na takich portalach możemy przeważnie spotkać rzeczy używane lub prawie nowe. Są one wystawiane przez osoby prywatne — rzadko przez marki czy firmy. Serwisy takie służą głównie do łączenia prywatnych osób, które chcą sprzedać swoje prywatne rzeczy lub ogłaszają swoje prywatne usługi. Serwisy ogłoszeniowe mogą być doskonałym sposobem na zakupienie w niższej cenie przedmiotów od osób z tego samego miasta i głównie pod takim kątem warto patrzeć na takie portale ogłoszeniowe. Spotkać na nich możemy najróżniejsze rzeczy — elektronikę, ubrania, samochody, sprzęty agd, usługi druku itp.

Porada 1: Nigdy nie powinniśmy pierwsi wysyłać pieniędzy za dany przedmiot, gdyż serwis ogłoszeniowy nie nadzoruje transakcji. Jeśli umówienie się osobiste nie jest możliwe, powinniśmy — kupując poprosić o przesłanie przedmiotu kurierem “za pobraniem” – sprawdzić dany przedmiot przy kurierze i dokonać ew. opłaty, jeśli będzie on zgodny z zamówieniem.

Porada 2: Na portalach ogłoszeniowych możemy spotkać się również z oszustami. Wielu z nich próbuje wyłudzić nasze dane bankowe, karty płatniczej, BLIKa czy skłonić nas do wejścia na witrynę i zalogowania się do banku w celu opłacenia np. przesyłki kurierskiej. Nigdy nie powinniśmy wchodzić w linki, logować się do serwisów kurierskich/bankowych z linków podanych przez sprzedających czy podawać danych takim osobom. Jeśli sprzedający nalega, abyśmy wpłacili mu np. kilkanaście złotych za wysłanie przesyłki pobraniowej, powinniśmy poprosić go o numer konta i wykonać taki przelew do niego bezpośrednio na konto z placówki bankowej.

Dlaczego warto

Kupowanie w sklepach internetowych posiada bardzo dużo zalet. Pierwszą z nich jest możliwość kupienia danego przedmiotu całkowicie online bez wychodzenia z domu. Wybór w sieci jest dużo większy i możemy praktycznie kupić każdy dowolny przedmiot — co jest trudne w sklepie stacjonarny. Komfortowa jest także dostawa do domu lub odbiór paczki w naziemnym punkcie odbioru. Możemy również płacić różnymi metodami np. kartą płatniczą, przelewem, BLIKiem, kodem przedpłaconym czy coraz częściej wirtualnymi walutami. Jeśli zastanawiamy się nad zrobieniem zakupów online, warto przetestować taką opcję i kupić np. tanią książkę czy element ozdobny do domu i sprawdzić jak w praktyce działa cały system i czy odpowiada nam taka forma robienia zakupów. Wielu osobom z pewnością spodoba się takie rozwiązanie i zaczną oni robić zakupy online regularnie.

Zostaw swoją odpowiedź